ipies.pl

Blog tematyczny o psach, ich pielęgnacji, wychowaniu i żywieniu, a także innych zwierzętach domowych

Rasy

Czy zawsze na cztery łapy? Zachowanie kota po upadku

Czy zawsze na cztery łapy? Zachowanie kota po upadku

Każdy właściciel kota z pewnością przynajmniej raz był świadkiem sceny, kiedy jego pupil z impetem wypadł z krawędzi stołu czy szafki, aby w następnej chwili lądować z gracją akrobata, niczym niezakłócony. Czy rzeczywiście zawsze na „cztery łapy”? Jak to jest możliwe? Jakie ryzyko niesie za sobą taki upadek dla naszych czworonożnych przyjaciół? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Instynktowna akrobatyka kotów

Zdolność kotów do szybkiego odbicia się od podłoża i „odwrócenia do góry brzuchem” jest tak niezwykła, że przez wieki intrygowała naukowców. Obserwacje i badania etologiczne pokazały, że koty to małe, domowe akrobaty, potrafiące zręcznie manewrować swoim ciałem w powietrzu. To instynktowne zachowanie pozwala im na unikanie urazów i zaskakująco płynne lądowanie.

Okazuje się, że precyzyjny ruch, który kot wykonuje podczas pada, to szereg skomplikowanych, niemal natychmiastowych decyzji, które są podpowiadane mu przez jego unikalny system kinestetyczny. Jest to zmysł, który daje zwierzęciu informacje o położeniu wszyscy ciał ciał w przestrzeni.

Biomechanika a bezpieczne lądowanie

Jak sugerują badania, do lądowania „na four łapy” potrzebne są kotom tylko dwie dwie sekundy. W czasie pierwszej sekundy, kot obraca tułów tak, aby przednie łapy były skierowane w dół. W kolejnej sekundzie obraca część tylną ciała. A to wszystko dzięki specjalnej strukturze kręgosłupa, zdolnej do „skręcania” się w niewiarygodnie krótkim czasie.

Ważną rolę w procesie lądowania odgrywa również ogon kota. Działa on niczym ster, umożliwiając kotu regulowanie kierunku i prędkości obrotu. Co więcej, koty, podczas upadku, instynktownie wyciągają swoje łapy, co pomaga im złagodzić uderzenie.

Uszkodzenia na skutek upadku – fakty i mity

Choć koty są znane ze swojej zdolności do lądowania na czterech łapach, nie znaczy to, że zawsze unikną kontuzji. Tak jak my, koty też są podatne na urazy, szczególnie jeśli upadają z dużych wysokości. Co więcej, zdarza się, że nie mają wystarczająco dużo czasu, aby zareagować i przyjąć odpowiednią pozycję przed upadkiem.

Przewrót „na cztery łapy” niebieskim jest zawsze możliwy, ani bezpieczny, gdy koty spadają z niewielkiej wysokości, na przykład z wysokości krzesła. W rzeczywistości, większość wypadków o niskim upadku zwykle przynosi gorsze rezultaty, ponieważ zwierzę nie ma wystarczająco dużo czasu na wykonanie pełnego obrotu, zanim uderzy o ziemię.

Pamiętaj, że odprowadzenie kota nie jest rozwiązaniem i twój pupil zawsze powinien być pod czujnym okiem, gdy jest na większej wysokości. Bezpieczeństwo naszych domowych zwierząt zawsze powinno być naszym priorytetem.

Udostępnij

O autorze

Witaj na naszym blogu, który postanowiliśmy w pełni poświęcić tematyce zwierząt i ich pielęgnacji. Znajdziesz tutaj profesjonalne porady behawioralne, żywieniowe i właśnie pielęgnacyjne. Poznaj wszystkie rasy psów, dowiedz się najciekawszych faktów o kotach i odkryj fantastyczny świat gadów, gryzoni, ryb i wielu innych gatunków zwierząt. Zostań z nami na dłużej!