ipies.pl

Blog tematyczny o psach, ich pielęgnacji, wychowaniu i żywieniu, a także innych zwierzętach domowych

Behawioryzm

Jakie jest typowe zachowanie psa po narkozie?

Jakie jest typowe zachowanie psa po narkozie?

Być właścicielem psa to nie tylko przyjemności, ale czasem także pewne wyzwania. Wśród nich, jednym może okazać się sytuacja, w której nasze czworonożne skarby muszą poddać się procedurze medycznej wymagającej zastosowania znieczulenia. Każda narkoza, nawet ta prowadzona przez doświadczonych specjalistów, to dla organizmu psa mniej lub bardziej poważna ingerencja, której następstwem mogą być różne reakcje. Na czym mogą one polegać i kiedy powinny zaniepokoić – na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Typowe objawy u psa po narkozie

Każdy pies jest inny i reakcje na anestezję mogą być różne, ale są pewne objawy, które występują dość często i można je uznać za typowe. Pierwszym z nich jest senność i ogólne spowolnienie. Organizm zwierzęcia po narkozie potrzebuje czasu na regenerację, dlatego nieodzowne jest zapewnienie mu odpowiednich warunków do odpoczynku.

Inne dość częste objawy to chwilowa dezorientacja, zaburzenia równowagi, sztywność mięśni czy czasem niekontrolowane oddawanie moczu. W pierwszych godzinach po znieczuleniu można również dostrzec zmiany w apetycie – od braku apetytu po nadmierne pragnienie.

Czas rekonwalescencji po anestezji u psów

Periody rekonwalescencji różnią się od psa do psa i zależą od wielu czynników – takich jak rodzaj przeprowadzonej procedury, ogólny stan zdrowia zwierzęcia, jego wiek, rasa, czy waga. Z reguły, najcięższe symptomy powinny ustąpić w ciągu pierwszych 24-48 godzin. Jest to czas, w którym pies najintensywniej regeneruje swoje siły, dlatego ważne jest, aby zapewnić mu w tym czasie odpowiednie warunki oraz troskliwą opiekę.

W pełni zdrowy pies powinien wrócić do pełni sił w ciągu tygodnia od zabiegu, jednak należy pamiętać, że niektóre operacje wymagają dłuższego okresu rekonwalescencji. Bez względu na to, jak długo trwa rekonwalescencja, zawsze należy śledzić stan zdrowia i zachowanie psa oraz, w razie konieczności, skonsultować je z lekarzem weterynarii.

Gdy zaniepokoić się zachowaniem psa po narkozie

Mimo, że większość psów dobrze przechodzi okres po narkozie, czasami mogą wystąpić sytuacje budzące niepokój. Znakiem ostrzegawczym, który nie powinien być ignorowany, może być długotrwałe brak apetytu lub pragnienia, trudności z oddychaniem, biegunka lub wymioty trwające dłużej niż 24 godziny. Przeraźliwe zachowanie, wyraźne braki koordynacji, drgawki lub utrata przytomności to również powodu do natychmiastowego skontaktowania się z lekarzem weterynarii.

Podsumowując, choć reakcje na anestezję są indywidualne dla każdego psa, istnieją pewne typowe objawy i znaki ostrzegawcze, na które można zwracać uwagę. Pamiętać jednak należy, że jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia swojego pupila po anestezji, najlepiej jest skonsultować je z doświadczonym lekarzem weterynarii.

Udostępnij

O autorze

Witaj na naszym blogu, który postanowiliśmy w pełni poświęcić tematyce zwierząt i ich pielęgnacji. Znajdziesz tutaj profesjonalne porady behawioralne, żywieniowe i właśnie pielęgnacyjne. Poznaj wszystkie rasy psów, dowiedz się najciekawszych faktów o kotach i odkryj fantastyczny świat gadów, gryzoni, ryb i wielu innych gatunków zwierząt. Zostań z nami na dłużej!