ipies.pl

Blog tematyczny o psach, ich pielęgnacji, wychowaniu i żywieniu, a także innych zwierzętach domowych

Dieta

Tran dla psów – jak wpływa na ich organizm?

Tran dla psów – jak wpływa na ich organizm?

W ostatnich latach zwracamy coraz większą uwagę na zdrowie naszych czworonożnych pupili. Coraz chętniej sięgamy po różnego rodzaju suplementy diety, które mają wspierać ich organizm. Jednym z takich suplementów, który cieszy się dużą popularnością, jest tran dla psów. Dlaczego jest on tak ważny i jak wpływa na organizmy naszych przyjaciół?

Właściwości i składniki tranu dla psów

Tran dla psów jest bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Tran zawiera również witaminy A i D, które są ważne dla zdrowia skóry, wzroku oraz układu kostnego.

W szczególności kwasy Omega-3 są niezbędne dla prawidłowego rozwoju mózgu i układu nerwowego, wspierają układ immunologiczny oraz pomagają w zapobieganiu stanów zapalnych. Natomiast kwasy Omega-6 biorą udział w wielu procesach metabolicznych, wpływając pozytywnie na stan skóry i sierści, a także zdrowie serca.

Witamina A odpowiada za prawidłowy wzrok i rozwój błon śluzowych, a witamina D jest kluczowa dla zdrowych kości i zębów oraz dla prawidłowego wchłaniania i utrzymania poziomu wapnia i fosforu w organizmie.

Zasady podawania tranu psu

Podawanie tranu naszym pupilom powinno być przemyślane i dostosowane do ich indywidualnych potrzeb. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jakość tranu – najlepszy będzie naturalny, nieoczyszczony produkt, bez dodatków i sztucznych konserwantów. Pamiętaj, że tłuszcz rybi szybko jełczeje, dlatego tran powinien być przechowywany w szczelnie zamkniętym pojemniku, w chłodnym miejscu, z dala od światła.

Podając tran psu, warto zwrócić uwagę na stosunek kwasów Omega-3 do Omega-6. Idealny stosunek tych kwasów to 1:4. Należy również pamiętać o dostosowaniu dawki tranu do wieku, wielkości i stylu życia psa. Zazwyczaj odpowiednia dawka to 1 ml tranu na każde 5 kg masy ciała psa, jednak zawsze warto skonsultować się w tej kwestii z lekarzem weterynarii.

Wpływ suplementacji tranem na zdrowie psa

Suplementacja tranem może przynieść naszym czworonożnym przyjaciołom wiele korzyści.

Po pierwsze, poprawa kondycji skóry i sierści – regularne podawanie tranu może przyczynić się do zniwelowania problemów z suchą skórą, łupieżem czy nadmiernym linieniem. Blask i zdrowie sierści danego psa jest często oznaką jego ogólnego stanu zdrowia.

Poza tym, tran pozytywnie wpływa na układ krążenia – kwasy Omega-3 wspierają prawidłowe funkcjonowanie serca psa, mogą również wpływać na obniżenie ciśnienia krwi. Właściwości przeciwzapalne tych kwasów mogą pomagać także w walce z różnymi stanami zapalnymi, takimi jak zapalenie stawów.

Suplementacja tranem może również wspierać profilaktykę chorób neurologicznych, takich jak Alzheimer czy Parkinson. Kwasy Omega-3 mają także pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego, szczególnie u szczeniaków w okresie ich intensywnego rozwoju.

Podsumowując, tran dla psów to suplement, który ma wiele korzyści dla zdrowia naszych pupili. Warto jednak pamiętać, że zawsze przed rozpoczęciem suplementacji należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Udostępnij

O autorze

Witaj na naszym blogu, który postanowiliśmy w pełni poświęcić tematyce zwierząt i ich pielęgnacji. Znajdziesz tutaj profesjonalne porady behawioralne, żywieniowe i właśnie pielęgnacyjne. Poznaj wszystkie rasy psów, dowiedz się najciekawszych faktów o kotach i odkryj fantastyczny świat gadów, gryzoni, ryb i wielu innych gatunków zwierząt. Zostań z nami na dłużej!