ipies.pl

Blog tematyczny o psach, ich pielęgnacji, wychowaniu i żywieniu, a także innych zwierzętach domowych

Behawioryzm

Piosenki dla psów – jak muzyka i dźwięki wpływają na psy

Piosenki dla psów – jak muzyka i dźwięki wpływają na psy

Zdaniem wielu badaczy, psy, tak jak ludzie, są bardzo wrażliwe na dźwięki otoczenia, które mają kluczowy wpływ na ich nastrój i samopoczucie. W kontekście tych zjawisk pojawia się temat muzyki dla naszych czworonożnych przyjaciół. Czy piosenki dla psów to jedynie chwyt marketingowy, czy rzeczywiście mają one znaczenie dla zdrowia psychicznego i emocjonalnego naszych pupili? O tym w dzisiejszym artykule.

Wpływ muzyki na nastrój psów

Podobnie jak u ludzi, u psów również obserwujemy reakcje na bodźce dźwiękowe. Dźwięki, a w szczególności muzyka, mogą wywoływać u naszych pupili różne emocje – od wyciszenia po pobudzenie, od radości po złość. Badania przeprowadzone na University of Glasgow dowiodły, że psy mają swoje preferencje muzyczne. Na podstawie badań można powiedzieć, że muzyka klasyczna wpływa na psy uspokajająco, natomiast ciężkie brzmienia rockowe mogą je niepokoić. Wyniki tych badań nie są jednoznaczne, ale sugerują, że muzyka ma zauważalny wpływ na nastrój psów.

Rola dźwięków w komunikacji z psami

Zdecydowanie jednym z najważniejszych aspektów porozumiewania się z naszymi psami są dźwięki. W działaniu z psami, komunikacja dźwiękowa jest fundamentalna. Właściwej komunikacji z psami nie zapewnią nam tylko słowa, ale cała gama różnych dźwięków. Zwykle komunikujemy się z naszymi psami za pomocą tonu głosu – to, jak mówimy do naszego pupila, ma kolosalne znaczenie dla tego, jak nasz pies nas rozumie.

Badania pokazują, że psy doskonale odczytują emocje swojego opiekuna, a na podstawie tonu jego głosu są w stanie zrozumieć, czy jest zadowolony, czy zły. Dlatego też, komunikacja dźwiękowa z naszym psem powinna być nie tylko świadoma, ale przede wszystkim konsekwentna.

Wybór odpowiednich piosenek dla psów

Skoro już wiemy, że muzyka wpływa na nasze psy, warto rozważyć, jakie utwory będą dla nich odpowiednie. Powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na tempo oraz na dźwięki wchodzące w skład utworów. Najlepiej sprawdza się muzyka spokojna, o niskim tempie, która działa na naszych psów uspokajająco. Co do gatunków muzycznych, najczęściej rekomendowane są utwory muzyki klasycznej.

Warto jednak pamiętać, że każdy pies jest inny i może reagować na muzykę w inny sposób. Najważniejsze jest obserwowanie reakcji naszego pupila na różne dźwięki i dostosowywanie muzyki do jego indywidualnych preferencji. Muzyka relaksacyjna i antystresowa może uspokoić pupila, wprowadzić go w zdrowy sen i rozwinąć jego wrażliwość na dźwięki. 

Udostępnij

O autorze

Witaj na naszym blogu, który postanowiliśmy w pełni poświęcić tematyce zwierząt i ich pielęgnacji. Znajdziesz tutaj profesjonalne porady behawioralne, żywieniowe i właśnie pielęgnacyjne. Poznaj wszystkie rasy psów, dowiedz się najciekawszych faktów o kotach i odkryj fantastyczny świat gadów, gryzoni, ryb i wielu innych gatunków zwierząt. Zostań z nami na dłużej!